CO JE ÚNIKOVÁ HRA – HISTORIE A DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI

Zajímá vás, co je úniková hra? Kdy a v jaké zemi se zrodila a kde si ji můžete zahrát ve světě? A jak je to u nás v České republice? Kolik je tu únikových místností? Je jich pět, deset, nebo jich je třeba padesát? Nebo více?
Úniková hra je obvykle akční zábava, kdy jste zavřeni do místnosti a musíte se z ní dostat ven, nebo něco vyřešit a odemknout apod. Zní to docela jednoduše, ale snadné to rozhodně není. K dispozici máte velké množství rekvizit, které se mohou ale i nemusejí využívat, tzn., že jsou nastraženy k odvedení pozornosti od těch skutečně důležitých.

The object of life is not to be on the side of the majority, but to escape finding oneself in the ranks of the insane.

Marcus Aurelius

HISTORIE ÚNIKOVÝCH HER

O co jde už víme, tak se podíváme na to, jak vlastně vznikly. První se objevily v Japonsku v roce 2007 a jejich zrodu pomohl člověk, který právě často a rád hrál počítačové hry. Tak proč to nepřenést do reality? Dokonce v Malajsii, konkrétně v Kuala Lumpur, existuje obchodní dům, v němž jsou jen a jen únikové hry. No není to super?

 

OBLIBA VE SVĚTĚ

V Japonsku si únikovky hned oblíbily a tak na sebe světový rozvoj těchto her nenechal dlouho čekat. Je jich víc a víc a zahrajete si je třeba v Americe i Londýně nebo i ve Švýcarsku. Výjimkou není ani Budapešť v Maďarsku. Nejde ale vyjmenovat každé město či stát. Prostě a jednoduše, jakoukoli evropskou metropoli navštívíte, tam únikovky najdete.

 

VÝSKYT U NÁS

I u nás v České republice narazíte na několik desítek únikových her, nebo chcete-li únikových místností. Najdete je jak u nás v Ostravě, tak v Praze a obvykle ale i v ostatních krajských městech. V Praze se vyskytuje aktuálně kolem 48 únikovek. Kamkoli se podíváte, tam nějakou únikovku najdete.

 

CO JE ÚNIKOVÁ HRA – PŘÍNOS PRO SPOLEČNOST I JEDNOTLIVCE

Co je escape room z pohledu společnosti? Po někoho jen vyhozené peníze, někdo nemá ucelený názor, ale pro jiné lidi únikové hry působí jako velmi dobrá možnost, jak odtrhnout lidi od počítačů a vytáhnout je ven. Někdo hraje únikovky na pc, ale proč to nezkusit i přímo osobně v nějaké místnosti? Samozřejmě že si za to zaplatíte, ale copak si můžete při hraní na PC na danou věc sáhnout? Proto je super tohle všechno zažít doopravdy a v mnohých hrách se napětí bude moct krájet.

 

SPOLEČNOST

Přínos pro společnost spočívá zejména v tom, že jsou lidé akční i jinak než u počítačů s obličejem zabořeným do monitoru. Navíc se musí lidé scházet a komunikovat, což upevňuje jejich vztahy a podporuje schopnost komunikace a vzájemné dohody.

 

VLIV NA JEDNOTLIVCE

Únikové hry jsou vhodné pro každého z vás. Pokud jste člověk víceméně uzavřený, nevěříte si a máte o sobě jakékoli pochyby, jistě si říkáte, že tyto hry nejsou nic pro vás. Co si o vás ostatní pomyslí? Co si budou říkat ti, kteří hlídají kamery v místnosti? Budou si myslet, že jste naprosto hloupí, nic nevíte, nic vás nenapadne a že tam nemáte co dělat. Ruku na srdce – nejste první ani poslední, kdo kouká a neví, co dělat, natož pokud hrajete tuto hru poprvé.

„Kameroví hlídači“ už mají nakoukáno tolik hráčů, že si ani nevšimnou, zda vám něco jde či ne. Každý tým funguje jinak, má jiné postupy a domluvy, proto vás nemusí vůbec trápit, co si o vás ostatní pomyslí. Jim je to totiž úplně jedno. Hra je tam pro vás, vy jste zákazník a vy se jdete bavit!

Únikové hry naopak podpoří vaše logické uvažování a týmovou spolupráci. Utvrdí vás nejvíce ve vaší schopnosti komunikovat a řešit týmově různě složité úkoly.

Vůbec nezáleží na tom, jaké jste povahy nebo co si o sobě myslíte. Pracujete jako tým a jako tým vyhrajete.

Leave a comment

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu ve výši 300 Kč