CO JE ÚNIKOVÁ HRA – HISTORIE A DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI

Zajímá vás, co je úniková hra? Kdy a v jaké zemi se zrodila a kde si ji můžete zahrát ve světě? A jak je to u nás v České republice? Kolik je tu únikových místností? Je jich pět, deset, nebo jich je třeba padesát? Nebo více?
Úniková hra je obvykle akční zábava, kdy jste zavřeni do místnosti a musíte se z ní dostat ven, nebo něco vyřešit a odemknout apod. Zní to docela jednoduše, ale snadné to rozhodně není. K dispozici máte velké množství rekvizit, které se mohou ale i nemusejí využívat, tzn., že jsou nastraženy k odvedení pozornosti od těch skutečně důležitých.

Unikova hra

HISTORIE ÚNIKOVÝCH HER

O co jde už víme, tak se podíváme na to, jak vlastně vznikly. První se objevily v Japonsku v roce 2007 a jejich zrodu pomohl člověk, který právě často a rád hrál počítačové hry. Tak proč to nepřenést do reality? Dokonce v Malajsii, konkrétně v Kuala Lumpur, existuje obchodní dům, v němž jsou jen a jen únikové hry. No není to super?

 

OBLIBA VE SVĚTĚ

V Japonsku si únikovky hned oblíbily a tak na sebe světový rozvoj těchto her nenechal dlouho čekat. Je jich víc a víc a zahrajete si je třeba v Americe i Londýně nebo i ve Švýcarsku. Výjimkou není ani Budapešť v Maďarsku. Nejde ale vyjmenovat každé město či stát. Prostě a jednoduše, jakoukoli evropskou metropoli navštívíte, tam únikovky najdete.

 

VÝSKYT U NÁS

I u nás v České republice narazíte na několik desítek únikových her, nebo chcete-li únikových místností. Najdete je jak u nás v Ostravě, tak v Praze a obvykle ale i v ostatních krajských městech. V Praze se vyskytuje aktuálně kolem 48 únikovek. Kamkoli se podíváte, tam nějakou únikovku najdete.

 

CO JE ÚNIKOVÁ HRA – PŘÍNOS PRO SPOLEČNOST I JEDNOTLIVCE

Co je escape room z pohledu společnosti? Po někoho jen vyhozené peníze, někdo nemá ucelený názor, ale pro jiné lidi únikové hry působí jako velmi dobrá možnost, jak odtrhnout lidi od počítačů a vytáhnout je ven. Někdo hraje únikovky na pc, ale proč to nezkusit i přímo osobně v nějaké místnosti? Samozřejmě že si za to zaplatíte, ale copak si můžete při hraní na PC na danou věc sáhnout? Proto je super tohle všechno zažít doopravdy a v mnohých hrách se napětí bude moct krájet.

 

SPOLEČNOST

Přínos pro společnost spočívá zejména v tom, že jsou lidé akční i jinak než u počítačů s obličejem zabořeným do monitoru. Navíc se musí lidé scházet a komunikovat, což upevňuje jejich vztahy a podporuje schopnost komunikace a vzájemné dohody.

 

VLIV NA JEDNOTLIVCE

Únikové hry jsou vhodné pro každého z vás. Pokud jste člověk víceméně uzavřený, nevěříte si a máte o sobě jakékoli pochyby, jistě si říkáte, že tyto hry nejsou nic pro vás. Co si o vás ostatní pomyslí? Co si budou říkat ti, kteří hlídají kamery v místnosti? Budou si myslet, že jste naprosto hloupí, nic nevíte, nic vás nenapadne a že tam nemáte co dělat. Ruku na srdce – nejste první ani poslední, kdo kouká a neví, co dělat, natož pokud hrajete tuto hru poprvé.

„Kameroví hlídači“ už mají nakoukáno tolik hráčů, že si ani nevšimnou, zda vám něco jde či ne. Každý tým funguje jinak, má jiné postupy a domluvy, proto vás nemusí vůbec trápit, co si o vás ostatní pomyslí. Jim je to totiž úplně jedno. Hra je tam pro vás, vy jste zákazník a vy se jdete bavit!

Únikové hry naopak podpoří vaše logické uvažování a týmovou spolupráci. Utvrdí vás nejvíce ve vaší schopnosti komunikovat a řešit týmově různě složité úkoly.

Vůbec nezáleží na tom, jaké jste povahy nebo co si o sobě myslíte. Pracujete jako tým a jako tým vyhrajete.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Звёзд: 1Звёзд: 2Звёзд: 3Звёзд: 4Звёзд: 5
Loading...